Egészségmegõrzés: Nyári jó tanácsok
Mit igyon a gyermek a hõségben?
Az újra indított egészségmegõrzõ rovatunkat Gál Lászlóné védõnõ szerkeszti, írja. Célunk, hogy a mai, egyre egészségtelenebb világunkban a magunk módján felhívjuk a figyelmet néhány megelõzhetõ, kis odafigyeléssel kezelhetõ problémára.
A gyerekek folyadékigénye az életkorral és az évszakokkal együtt változik. A kevés folyadékfogyasztás csecsemõknél könnyen vezethet kiszáradáshoz, nagyobb gyerekeknél pedig csökkenti a koncentrációs- és teljesítõképességet, fejfájás alakulhat ki.
Mikor, mit és mennyit igyanak a gyermekek?
Az elsõ idõszak
Az anyatejet a természet úgy alkotta meg, hogy a csecsemõ folyadék- és táplálékszükségletét egyaránt biztosítsa. Szoptatáskor elõször híg, vízszerû tej ürül, amelyet ún. szomjoltó tejnek is neveznek, majd a szoptatás második felében ez sûrûbbé válik, amely zsír- és kalóriadúsabb tej.
A tápszer összetétele is fedezi a kicsik folyadékigényét, kiegészítésre mindkét táplálási mód esetében csak fél éves kor után, a szilárd táplálékok bevezetését követõen van szükség.
Bizonyos körülmények mellett mégis külön figyelmet kell fordítanunk a folyadékpótlásra, már a baba fél éves korát megelõzõen is.
A kiszáradás jelei: a baba sápadt, bágyadt, aluszékony, szemei karikásak, bõre száraz. Csecsemõknél a kiszáradás jellegzetes tünete, ha a kutacs fekvõ testhelyzetben besüpped.
A láz mellett a hasmenéssel, hányással járó betegségek, a nyári hõség, vagy télen a túlfûtött lakásban a meleg hatására is sok folyadékot veszít a kicsi szervezete. Ilyen esetekben a babát az anyatej mellett babavízzel, esetleg forralt, majd lehûtött csapvízzel kínáljuk meg. Az ásványvíz magas ásványi anyag tartalma megterheli a pici veséjét, ezért 1 éves kor alatt ezt nem javasoljuk. Vásárolhatunk a csecsemõ életkorának megfelelõ instant teaporokat is, vagy készíthetünk házilag is koffeinmentes gyümölcsteát, de ügyeljünk rá, hogy 1 éves kor alatt ne mézzel, inkább szõlõ-, vagy gyümölcscukorral ízesítsük.
Fél éves kor után
A hozzátáplálás bevezetését különbözõ gyümölcs-, és zöldséglevek kóstolgatásával kezdjük, így ebben az idõszakban még nem kell figyelmet fordítanunk folyadékpótlásra. A késõbbiekben bevezetett fõzelékfélék, pépek és babakekszek mellett már a pici folyadékigénye is növekedhet.
Az elsõ szülinap után
Ásványvizek
Az ásványvizek közül válasszunk szénsavmentes változatot. A szénsavas vízben oldott gázok a gyomorban felszabadulva feszítõ érzést, refluxot provokálhatnak, haspuffadást okozhatnak. A feszülõ has kellemetlen érzetet kelt a gyermekben. Különbözõ ásványvizekben minden ionnak más-más a koncentrációja, ezért érdemes váltogatni a különbözõ márkákat.
Gyümölcslevek
Az üdítõk közül leginkább a tartósító- és színezékanyagot nem tartalmazó természetes gyümölcslevek a legegészségesebbek. Igaz, a friss gyümölcsöt nem pótolja teljes mértékben, de részlegesen vitamin-forrásként szolgálhat.
Mesterséges üdítõitalok
Bármennyire is népszerûek, különösen a kóla-félék egészségtelenek és nem gyermekeknek valók. Koffein tartalmuk izgatólag hat, ha a gyermek egy bizonyos mennyiségnél többet iszik meg, nyugtalan lesz, nem tud elaludni. Foszforsav tartalma erõs marószer, ezért a fogakat tönkreteszi.
Ezt igazolja egy korábbi kísérlet, melynek során egy pohár kólába tettek egy gyermek tejfogat, s az néhány napon belül teljesen feloldódott abban! Ezen kívül édessége miatt fogszuvasodást is okoz, hizlal. A benne levõ illatanyag, a perubalzsam pedig allergiás reakciót válthat ki. Ilyenkor az erre érzékenyeken kipirulás, csalánkiütések jelennek meg. Nemcsak a kólától, más színezékanyagokat tartalmazó üdítõtõl is hasonló tünetek észlelhetõk.
Tea
A kicsinek szánt teák megválasztásánál ügyeljünk arra, hogy ne gyümölcsaromával illatosított fekete teát válasszunk. Ezek a termékek nem csak koffeint tartalmaznak, de a gyümölcsaromák (színezék és illatanyagok) miatt ritkán allergiás tüneteket kiváltó hatásuk is lehet. A teák közül a valódi gyümölcstea ajánlható a leginkább. Ezt akár ízesíteni sem kell, hiszen a benne levõ gyümölcsök kellemes aromát biztosítanak.
Mikor igyon a gyermek?
A kicsinek ne étkezés elõtt adjunk inni. A legjobb, ha étkezés után, vagy két étkezés közt oltja szomját. Játék közben a gyerekek gyakran elfeledkeznek az ivásról, ilyenkor kínáljuk õket gyakrabban. Sportolás, séta alkalmával is mindig iktassunk be "ivószüneteket".
Forrás:napidoktor
Kapcsold ki!
Ahányan vagyunk, annyiféle testi és lelki terhet hordozunk. Mindenki igyekszik a rövid nyári szabadság alatt gyorsan megszabadulni ettõl, hogy visszanyerje egészségét, testi-lelki erejét és munkaképességét. Néha, ez mégsem sikerül!
A túlhajtottság, fáradtság és stressz mindannyiunkra másképp hat, így másként is tudjuk kipihenni, levezetni: van, aki zenét hallgat, van, aki nagyokat alszik, mások intenzíven sportolnak, s olyan is akad bõven, aki evésbe, ivásba, vagy egyszerre mindkettõbe menekül. A zsúfolt város vagy a munkahelyi nyüzsgés után sokan a természetben keresnek enyhülést, hosszan, csendben sétálnak, szemlélõdnek, leülnek pihenni például az erdõben egy fatörzsre, vagy vízpartra, esetleg virágos rétre, s nem tesznek egyebet, csak "vannak" - gyönyörködnek a tájban, s ettõl töltõdnek.
Mindezekre egész évben várunk, elõre eltervezzük a szabadság 1-2 hetes programját, de gyakran esünk abba a hibába, hogy belezsúfolunk mindent, amire vágyunk. Szerencsés esetben, teljesen másként töltjük, más dolgokkal foglalkozunk, mint egész évben, és ez jó is, kivéve, ha ülõ munka után, egész évi mozgásigényünket a szabadság rövid ideje alatt próbáljuk levezetni, "agyonsportoljuk" magunkat, majd nehezen gyógyuló, vagy maradandó sérülést szerzünk, tönkretéve a nyaralást és a további mértékletes sport lehetõségét.
Tapasztalati tény: a szabadság általában úgy kezdõdik, hogy az utolsó munkanap késõ délutánján kapkodva pakolunk, majd elindulunk, rövidebb-hosszabb idõ alatt holtfáradtan megérkezünk valahová, ahol az elsõ nap alvással telik.
Ezután következnének tervezett programjaink, melyeknek - jó esetben - része a csend, ellazulás, kikapcsolódás, amiért tulajdonképpen elutaztunk, ám ebben megakadályoz bennünket a mobiltelefon és a poggyászból elõkerülõ laptop. Szabadságon vagyunk, közben minden nap "kicsit" dolgozunk. Valójában se nem dolgozunk, se nem vagyunk szabadságon! Így a nyaralás nem éri el célját, a teljes kikapcsolódást, feltöltõdést, gondtalan idõtöltést - amire valójában költjük pénzünket és a szabadságunkat - hiszen egy láthatatlan köldökzsinór folyton összeköt azzal a közeggel, ahonnan ki akartunk egy kicsit szakadni. Nyilván komoly döntés és akaraterõ kell, hogy a nálunk lévõ eszközöket kikapcsoljuk, de megéri!
Helyette hagyjuk testünket-lelkünket végre kisimulni, készítsünk fényképeket, gyûjtsünk apró emlékeket, majd hazatérve adjunk magunknak 2-3 napot a "visszazökkenésre", csak fokozatosan vegyük fel a korábbi élettempót - ezzel komoly szív- és keringési problémákat kerülhetünk el!
Forrás: Béky László természetgyógyász
- szerk.: Gál Lászlóné védõnõ -