

Megkezdõdött az ócsanálosi gát fizikai megvalósítása
Az Európai Unió támogatásával és a Kohéziós Alap társfinanszírozásával árvízvédelmi fejlesztés indult Onga nagyközség Ócsanálos településrészén. A belterület védelme érdekében a jogszabályban meghatározott méretekkel és magassági biztonsággal kiépített árvízvédelmi mû létesül, melynek keretében a Vadász-patak település melletti szakasza tehermentesítésére a nagyvizektõl árapasztó csatorna épül ki, illetve a meglévõ töltésszakaszok fejlesztése valósul meg, valamint a magas parton új töltés kerül kialakításra.
A keOP-2.1.2/2f/09-11-2011-0002 azonosítószámú projekt nyitórendezvényére június 10-én, Ócsanáloson, a Közösségi Házban került sor, ahol Madzin Tibor polgármester és projekt menedzsmentjét ellátó miskolci illetõségû Kroda Kft. részérõl Kronovitter Béla, a kft. ügyvezetõje tartott tájékoztatást. Szörény Gábor régész, a miskolci Herman Ottó Múzeum igazgatóhelyettese a területen zajló régészeti ásatásokról beszélt a jelenlévõknek és a lakossági fórumon megjelent ócsanálosiaknak.
Több éves elõkészítést követõen megkezdõdtek az árvízvédelmi fejlesztéshez kapcsolódó kivitelezési munkák Onga nagyközség Ócsanálos településrészén. A 2011. júliusi bíráló bizottsági ülés után Onga Nagyközség Önkormányzata, mint kedvezményezett 2011 szeptemberében aláírhatta e projekthez tartozó támogatási szerzõdését. A közbeszerzési eljárás lefolytatása után a kivitelezõvel (DIAMIT Zrt.) a szerzõdéses megállapodás aláírására 2013 januárjában, a munkaterület átadására pedig 2013. február elején került sor.
A projekt eredményeként árvízvédelmi töltések építése, fejlesztése, rekonstrukciója, áthelyezése, új töltésszakasz építése, a meglévõ töltésszakasz megfelelõ biztonságúra fejlesztése valósul meg a következõk szerint:
Az árvízvédelmi körtöltés a település D-K-ÉK-É részén kül- és belterületeket érintve épül1919 mhosszon (ahol a beépültség és a folyó elvándorlása miatt a töltésépítéshez nincs elegendõ hely, kisebb helyigényû vasbeton árvízvédelmi támfal létesül),1231 mhosszú árapasztó csatorna egyidejû kialakításával.
A Vadász-patakon vízkormányzó, vízszintszabályozó zsilipek kerülnek beépítésre úgy, hogy kisebb vízhozamig a teljes vízmennyiség a patak mederben vezetõdik el, árvizes idõszakban a zsilipek lezárásával a nagyvizek az árapasztó csatornán a Hernád-folyóba kerülnek levezetésre.
A töltéssel védett területen összegyülekezõ csapadékvizek zárt csatornán a töltéstestbe épített kettõs elzárású zsilipes csõátereszen jutnak majd át a Hernád-folyóba.
Az Új Széchenyi Terv Környezet és Eergia Operatív Programnak köszönhetõen a több mint 800 milliós beruházáshoz 100%-os támogatást kapott az Önkormányzat. A projekt az NKEK Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ Nonprofit Korlátolt Felelõsségû Társaság, mint Közremûködõ Szervezet segítségével, az Európai Unió támogatásával és a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg.
- T. L. -