

Új fogorvosa van városunknak
Hónapok óta új fogorvosa van településünknek Dr. Tóth Endre személyében. Vele beszélgettünk, kérdeztük eddigi ongai tapasztalatairól.
- Mesélne néhány szót magáról?
- Miskolcon születtem, általános és középiskolai tanulmányaimat Mezõkövesden végeztem. Ezután kerültem Debrecenbe, a Fogorvostudományi Karon szereztem diplomámat. Az egyetemi évek után Miskolc Hejõcsaba körzet rendelõjébe kerültem rezidensnek, mellette Szomolyán az önkormányzat által üzemeltetett fogászati körzetet láttam el. Egy évvel késõbb magánrendelésem nyílt Mezõkövesden. A konzerváló fogászat és fogpótlástan szakvizsga megszerzése után vettem át az ongai fogászati praxis üzemeltetését Katona doktor úrtól, akivel már régóta zakmai kapcsolatban állunk. Az ongai körzet mellett a szomolyai körzetet és a mezõkövesdi magánrendelést is ellátom.
- Miért ezt a pályát választotta?
- Pályaválasztásomat nagyban befolyásolta, hogy a családban többen is az egészségügyben dolgoznak. Nõvérem orvosi pályát választott, belgyógyász-nefrológus és most már háziorvos is, a férje pedig fogorvos.
- Mit gondol az ongai lakosság fogainak állapotáról, a fogápoláshoz való hozzáállásukról?
- Nagy általánosságban elmondható, hogy elõbb-utóbb mindenki fogászati ellátásra szorul, rossz fogak mindig voltak és lesznek is. A miskolci körzetekhez képest itt nagyon sokan vannak. Ahol elõzõleg dolgoztam két-három hetes berendeléssel dolgoztunk, itt már lassan két hónapos idõpontegyeztetések a jellemzõek. Akkora igény van az ingyenes fogászati ellátásra, hogy szinte már kezelhetetlen a betegek száma. Általában jó a hozzáállásuk, egy dolgon azonban lehetne még változtatni. Ha valaki nem tud eljönni a lefoglalt idõpontra, kérem ,jelezze idõben, mert a megüresedett idõpontokat fel tudjuk tölteni.
A legtöbben az elõre egyeztetett idõpontban pontosan megjelennek. A rendelés elsõ órája a sürgõsségi beavatkozást igénylõ betegeknek van fenntartva. Erre azért van szükség, mert csak úgy lehet a rendelési idõt tartani, hogy ha az idõpontos betegek között nem kezdek el fogat húzni vagy gyökérkezelni, mert ezek idõtartama nem kiszámítható, eltarthat akár fél óráig, negyven percig is.
- A lakosság csak akkor jelentkezik a fogorvosnál, amikor már elkezd fájni a foguk vagy a megelõzést szem elõtt tartva maguktól is szoktak idõpontot kérni?
- Sokan kérnek elõre idõpontot. Õket szeretem is behívni mielõtt idõpontot egyeztetünk, hogy meggyõzõdjek a tényleges problémáról, mert a betegek sokszor félre diagnosztizálják magukat (valaki tömést szeretne, közben meg egy letört foggal állunk szemben, amit töméssel már nem lehet helyreállítani). Fontos a pontos diagnózis, mert a tényleges kezelést, annak idejét csak az alapján lehet meghatározni. Személyes találkozásra is lehetõség van, ahol szükség esetén megbeszélhetjük a továbbiakat.
- Mit üzen az ongai lakosoknak?
- Félévente mindenkinek érdemes fogászati ellenõrzésen részt venni. Ne csak akkor jöjjenek, ha már fáj a foguk, mert így sokkal nehezebb megoldást találni. A fogászati problémák megoldása - talán a foghúzást és tömést kivéve - döntõen nem egy alkalommal történik.
Kérem a tisztelt betegeket, hogy az elõre egyeztetett idõpontra pontosan érkezzenek. A kezelések közben elõfordulhatnak nem várt komplikációk, amik a kezelési idõ csúszását eredményezhetik, emiatt türelmüket, megértésüket kérem.
Rendelési idõ:
Hétfõ: 13.30-19.30
Kedd: 13.00-20.00
Szerda: 13.00-20.00
Csütörtök: 07.00-13.00
Péntek: 08.00-12.00
Elõjegyzés, idõpontkérés a 06-70-522 -0510-es telefonszámon, mely csak rendelési idõpontban hívható. (A vezetékes telefonszám megszûnt!)
- Ferencz Noémi és Póti Eszter -