English Deutche Szlovák Román Ukrán

Onga Múltja - Tankönyv

Onga az évszázadok viharában

A középkor századai

Onga az Árpád-korban már lakott hely volt. 1222-ben írott forrás is megőrizte nevét, sőt kora középkori edénytöredékek is előkerültek a településről (Rákóczi út 50.). Arról azonban nem sokat tudunk, hogy a község területén hol éltek az Árpád-korban. Egyes feltételezések szerint az akkori falu északabbra volt a mainál. Arról sincs információnk, hogy az 1241/42-es tatárjárás milyen módon érintette Ongát. A muhi csata után a tatárok végigpusztították az országot. Valószínűleg az itt élők sem menekültek meg a mongol lovasok nyilaitól. Az ongaiak közül is sokakat megölhettek, rabszíjra vethettek. Elképzelhető azonban, hogy a Bársonyos mocsaras árterülete menedéket, búvóhelyet nyújtott az odamenekülőknek.

A tatárok kivonulása után IV. Béla újjáépítette az országot. Az elpusztult falvak egy részét új telepesek népesítették be. A XIV. század elején, ha Onga el is pusztult, már újra lakott volt. A XIV–XV. században a település a környék kisebb falvai közé tartozott, jelentősebb szerep nélkül.

A töröknek adót fizető Onga az 1578-as dica-jegyzékben

A török hódoltság idején a község földrajzi fekvése folytán a különböző seregek ütközőpontja lett, a kettős adózás állapotába került. A mai Pusztatemplom nevű dűlő környékén fekvő falucska lakóit hol a királyi csapatok, hol a törökök sarcolták meg. A hódoltság korában sok embert fűztek rabszíjra Ongáról is. A döntően nemesek által lakott falu 1578-tól már adót fizetett a töröknek. 1588-ban a törökök csapatokat küldtek az adófizetést megtagadó Szikszó és a környező abaúji falvak ellen. A magyarok a Tokaj és Szendrő várából érkező katonai segítségben bíztak. Szinán budai pasa fenyegetés, majd tíznapi haladék után Kara Ali székesfehérvári béget küldte az ellenszegülők megrendszabályozására a váci, a szécsényi és a füleki őrséggel. A magyar és török csapatok 1588. október 8-9-én ütköztek meg Szikszó alatt. A csatát Rákóczi Zsigmond egri főkapitány katonái nyerték meg.

Az Onga és Szikszó között lezajlott ütközet után a megfutamodó törökök az útba eső Ongát felgyújtották, a lakosok egy részét kardélre hányták vagy elhurcolták. A helybeliek más részének azonban a mocsárral, nádassal borított területeken sikerült a veszély elmúlásáig elbújniuk. A törökök elvonulása után ők építették újjá a falut.

A 15 éves háború (1593–1606) alatt Onga ismét hódoltsági faluvá lett. Az 1600-as évek elején Haszán szpáhinak adó gyanánt 13 Ft-ot, 5 icce vajat és ugyanennyi mézet fizettek. A település következő ura, Csorbadin janicsár aga már 27 forintra, 13 icce vajra és mézre emelte fel a szolgáltatásokat, ezenkívül 16 kila búzát, 16 kila árpát, 28 szekér szénát, egy tehenet, 2 kila szilvát, 1 kila diót és annyi tűzifát követelt, amennyit szekerekkel el tudott hordatni. A falu lakói egyre nehezebben viselték a súlyos terheket. 1634 októberében a királyhoz fordultak segítségért.

,,Nagyságotok eszébe véteti, minémű elviselhetetlen adófizetésben és minémű rabságban vagyunk az pogánynak, adná az úristen, hogy őfelsége … könnyebbíthetne rajtunk, mert immár jól látjuk, hogy el kell pusztulnunk, ha könnyebbségünk nem leszen.”

A levélnek nem lett foganatja. A terhek egyre nőttek, a török a XVII. század végéig – a földesúri birtokokat sem kímélve – újra és újra beszedte az adót, amire a király és a helyi birtokosok is igényt tartottak. A fokozódó adóterhek miatt csökkent Onga lakossága. Számos család elhagyta a falut, sokan a jobb élet reményében a környék hajdútelepein telepedtek le, ahol kollektív nemesi szabadsággal rendelkeztek az ott élők. Hajdútelep volt Bekecs, Gesztely, Bőcs, Hernádnémeti, Emőd, Ónod, Megyaszó, Kesznyéten stb.

A lakosokat az újra és újra megjelenő járványok is pusztították. A törökök kiűzéséhez kapcsolódó hadjáratok idején Onga gyakorlatilag elnéptelenedett. A falut már csak nemesek lakták. Egy 1687-es összeírásban ezt írták Onga földesúri javairól.

,,Onga helységben, amelynek romjait most a szél járja át, volt egy jó állapotban lévő nemesi udvarház gyümölcstermő kertekkel, ennek puszta telkét becsüljük 50 forintra. A 216 kassai köbölnyi szántóföldek 4 forintjával kitesznek 864 forintot. A 44 szekér szénára való rétek 4 forintjával 176 forintot. Az elpusztult teljes jobbágyhelyek 75 forintot. A taxás (nemeseket) és a szabadosokat, mivel ténylegesen nincsenek, nem becsültük fel. A vám elpusztult.”

1696-ban a források kuriális községként említik Ongát, olyan faluként, mely jobbágyrészeiben teljesen lakatlanná vált.

Kérdések:

– Részletesen olvashatsz Onga középkori történelmi eseményeiről az Onga története c. könyv 43–60. oldalán.

– Mit tudunk az Árpád-kori Ongáról?

– Mikor fizetett először adót Onga a töröknek?

– Hogyan változott a településre kirótt adókötelezettségek nagysága? Milyen következménye volt ennek a falu életére?

– Mikor volt, és mi lett a következménye a szikszói csatának?

– Szervezzetek kirándulást a Pusztatemplom-dűlőbe! Próbáljátok azonosítani a régi falu helyét (Onga vagy Újfalu)!

A Rákóczi-szabadságharc évei

  • – Ismételd át a Rákóczi-szabadságharcról tanultakat!
  • II. Rákóczi Ferenc portréjaA török kiűzése után az egyre növekvő sérelmek miatt 1703-ban kirobbant a magyar rendiség utolsó Habsburg ellenes nagyszabású fegyveres függetlenségi harca, és egészen 1711-ig tartott. A Rákóczi-szabadságharc ideje alatt a szembenálló felek hadseregei többször is átvonultak Ongán. A községen vezetett keresztül az a fontos útvonal ami Ónodot, Miskolcot, illetve Szerencset és Tokajt, a Rákóczi-szabadságharc jelentős településeit összekötötték. 1706 októberében maga a fejedelem, II. Rákóczi Ferenc is megszállt Ongán.

    Rákóczi visszaemlékezéseiben így írt az október 26-ai itt tartózkodásáról: ,,Miután Károlyitól elváltam, csak udvari hadaim maradtak mellettem, azokkal vonultam viszsza a Sajó folyó mellé és Ongánál szállottam velük táborba, ahol a Hernád Bársonyos nevezetű, nagyon mocsaras ága torkollik a folyóba. Minthogy palotásaimmal és gránátosaimmal hegyi vállalkozásba akartam fogni Viard tábornok ellen, átmentem Szerencsre, két mérföldre a tábortól.”

    1710-ben a fejedelem ismét megszállt a községben, ahol Károlyi Sándor és Bercsényi Miklós is többször megfordult.

    Rákóczi seregében több ongai katona is szolgált, akik közül Ongai István és Jánki Gábor nevét ismerjük. Utóbbinak 1704-ben, a fejedelemhez írt levele is ránk maradt.

    – Mit tartalmaz Jánki Gábor levele? Segít, ha elolvasod a magyar nyelvű folyamodványt az Onga története c. könyv 64–65. oldalán.

     

    A hadseregek átvonulása, a háborús idők, a pusztító járványok miatt az amúgy is alacsony számú népesség száma tovább csökkent. Onga, ha nehezen is, de átvészelte a zord időket. Nem úgy a szomszédos Kemej és Újfalu. Ezen utóbbi falvakról a Rákóczi-szabadságharc után már nem hallunk.

    Kérdések:

    – Mikor járt II. Rákóczi Ferenc Ongán?

    – Mi volt a szerepe a községnek a szabadságharcban?

    – Kik azok az ongaiak, akiket név szerint ismerünk Rákóczi katonái közül?

    – Milyen hatással volt a szabadságharc Onga fejlődésére?

    Lassú fejlődés

    A pusztává lett faluban a XVII–XVIII. század fordulóján kik és hogyan éltek, nem tudjuk. Néhány családról van csak tudomásunk, akik nemesek vagy nemesi telekre telepített jobbágyok voltak. Az 1720-as évek második felében a vármegye nemesi közgyűléseinek jegyzőkönyvei szerint már benépesült a falu. A település az 1740-es évek elejére válik népesebbé. Az 1743-tól rendelkezésünkre álló egyházi anyakönyvek második oldalán, a református pap és iskolamester fizetésénél olvashatunk katolikus, református és lutheránus atyafiakról, szántóvető-, gyalog- és szolgaemberekről és orosz szántóvetőkről, magyar és szláv lakosságról.

    1728-as vármegyei határozat arról, hogy Ongán vannak újonnan beköltözöttek és olyanok, akik visszatértek a falubaA Darvas család jóvoltából az 1750-es évek elején új betelepülők jöttek a faluba. Jórészt református magyarok érkeztek Nógrádból, a Darvas família ottani birtokairól. Egyes adatok szerint szlovákok (tótok) is jöttek Ongára. A XVIII. század végén a források azonban már színtiszta magyar településként említik Ongát.

    A falu lakói a XVIII–XIX. században szegényes körülmények között élték mindennapi életüket. Leginkább sókereskedelemből, sószállításból (Tokajból Miskolcra) éltek, amit kiegészített az állattartás, kisebb mértékben a földművelés. Sokan a szomszédos mezővárosok szőlőiben vállaltak kétkezi- vagy szekeres munkát. Az 1840-es évektől egyre inkább a mezőgazdasági termelés vált meghatározóvá. Csak a kapitalizmus kibontakozó szakaszában vált a korábban jelentéktelen település Abaúj egyik legdinamikusabban fejlődő és egyre fontosabb falujává.

     

     

     

    Kérdések:

    – Hogyan népesült be Onga a XVIII. században?

    – Miből éltek a lakosok a XVIII–XIX. század fordulóján?

    Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményei Ongán

  • – Ismételd át az 1848/49-es forradalomról tanultakat!
  • Mészáros Lázár, Magyarország első hadügyminisztereAz 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményei nem kerülték el Ongát és környékét sem. A hadiesemények először 1848 decemberében érintették a falut. Mészáros Lázár, a Batthány kormány korábbi hadügyminisztere december 28-án Szikszó és Onga között, valahol a mai Turul alatti dombon, az országút mellett próbálta Kassa felé viszszaszorítani Schlik osztrák csapatait. A magyar hadvezér így írt erről visszaemlékezéseiben: ,,A Szikszó előtti szőlőkkel beültetett magaslatra helyezém a sereget, melyen keresztül vezet az országút, s amely jobbról még egy beültetett magaslattal, és ez alatt mocsársággal volt körülvéve, mely akkor annyira be vala fagyva, hogy a lovat is megbírta. Ez az állás szép volt magában csatát elfogadni – de hátrálás esetében –, ennek vonala csupa rónaságból állván egész Zsolcáig és a Hernádig súlyos lehetett volna.”

    Mészáros csapatait az ongai hegyen állította fel, a mai 3. sz. főút két oldalán. Az ütközet rövid volt és jobbára csak tüzérségi párbajból állt. A magyar gyalogság a szőlőkben a bal szárnyon volt felállítva, míg a lovasság a jobbszárnyon állt, a mai ongaújfalui hegyen. A magyar lovasság az ellenség balszárnyon álló lovasai ellen indult, de támadása hamar elakadt. Mészáros így írt erről: ,,Alig haladának néhány lépésre, s egy szerencsétlen ürgolyó szétreppentése a Lehel-huszárokat a jobb szárnyon rendetlenségbe hozá, kik sebesen kezdének hátra szaladni, de nagynehezen mégis megállíttanának.”

    Ezalatt azonban a gyalogság támadása is elakadt. Mire Mészáros odalovagolt, hogy bátorítsa őket, a tartalék lovasság hátrébb vonult. ,,E mozdulatot igen kedvesen vette a jobb szárny, s utána a közép, úgy hogy az egész sereg – minden parancsolat nélkül – Miskolc felé indult meg, mit feltartóztatni lehetetlen lőn.”

    Schlik a magyar túlerő miatt győzelme ellenére sem merte üldözni a honvéd sereget, inkább visszavonult. A hátrálás során az irtózatos hidegben több száz császári katona szenvedett fagysérülést.

    A következő hónapokban is gyakorta vonultak át a seregek Ongán. Klapka György és Kazinczy Lajos is megfordult a faluban. Jelentősebb hadieseményekre azonban csak 1849 júliusában került sor.

    Görgey Artúr , a szabadságharc legnagyobb hadvezére1849. július 13-án kezdődött Görgey Artúr utolsó, mesterileg végrehajtott katonai hadművelete, amely során a magyar csapatokat a körülményekhez képest rendszeresen ellátva, erkölcsi, fizikai kondíciójukat fenntartva, elvárható sietséggel levezette a déli összpontosítás helyszínére, hogy Arad térségében egyesüljön az oda összevont magyar erőkkel. Az egyesült magyar haderőnek külön-külön kellett megütköznie az osztrákokkal és az oroszokkal. A levonulás során több fontos összecsapás zajlott le a környékén.

    A polgári menekültek, a hadsereg utánpótlást szállító szekerei júliusban Ongára vonultak, majd a Hernádon Gesztelynél megépített hídon tovább haladtak Tokaj felé. Július 24-én a főhadiszállást Görgey Alsózsolcáról Ongára helyezte, s maga is itt töltötte az éjszakát. A következő napokban a magyar csapatok újra és újra megütköztek a támadó oroszokkal. Július 27-28-án Onga és Geszely között zajlottak jelentősebb összecsapások a szembenálló felek között. Az oroszok Ongán át támadták Görgey III. hadtestének gesztelyi állásait.

    Gróf Leiningen-Westerburg Károly tábornok azonban olyan erősen védte a maga pozícióját, hogy az oroszok több órás küzdelem után sebesültjeik hátrahagyása mellett kénytelenek voltak a csatateret kiüríteni, és Onga felé visszavonulni. Az orosz parancsnok szárnysegédje így emlékezett vissza az orosz támadásra:

    ,,E célból két zászlóaljat és egy egy üteget magával vivék, kiment Zsolcára. Innen nem messze az út Gesztelyig egy mocsaras lapályon átvezető rőzsegáton halad, s közben átszeli a Bársonyos nevű patakot is. Ahogy Grabbe tábornok Onga mellett átkelt a patakon, felállította ütegét és éppen zászlóaljait akarta felfejleszteni, amikor az ellenség olyan erős tüzet zúdított rá, hogy kénytelen volt sűrgősen meghátrálni. Ezután Putnok felé vonult vissza.”

    A magyar sikerek ellenére Görgeynek a Hernád vonalat fel kellett adnia, nehogy az oroszok délről bekerítsék, és elvágják a délre vonulás útvonalát. A magyar haderő végül időben leért Aradra, de a temesvári vereség után a túlerőben lévő oroszok előtt Világosnál kénytelen volt letenni a fegyvert.

    Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc helyi eseményeihez tartozik még, hogy a bukás után az oroszok Darvas Imre földbirtokosnál – aki mint főhadnagy vett részt a harcokban – keresték a magyar szent koronát. Ennek hátterében az állt, hogy Darvas Imre testvére, Erzsébet annak a Bónis Sámuelnek volt a felesége, aki Kossuth rendeletére vitte a koronát Debrecenbe. A koronát egyébként Világos után Szemere Bertalan ásatta el Orsovánál, hogy ne kerüljön az osztrákok kezébe. Az önkényuralmi rendszer csak évek múlva akadt a korona nyomára.

    – Részletesen olvashatsz az 1848/49-es forradalom és szabadságharc helyi eseményeiről az Onga története c. könyv 65–73. oldalán.

    – A magyar királyi korona ongai keresésének történetét az Ongai Kékdaru 2000. márciusi számában olvashatod el.

    – Kik azok a neves történelmi személyiségek, akik az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményei során megfordultak Ongán? Nézz utána mi lett a sorsuk, tudj meg minél többet életükről!

    – Mondd el, hogyan és milyen eredménnyel zajlottak ütközetek Ongán 1848/49-ben?

    – Milyen emlékművek őrzik az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emlékét Ongán?

    – Mit tudsz Görgey Artúrról, az általános iskola névadójáról?

    A kibontakozó kapitalizmus időszaka

    A XIX. század második felében felgyorsult a polgári átalakulás. Az 1867-es kiegyezés után elhárultak a politikai akadályok a gazdasági fejlődés útjából. Az országban erőteljes iparosítás kezdődött. Döntően külföldi pénzekből gyárak, üzemek épültek. Megyénkben szén- és ércbányákat üzemeltető társaságok alakultak, fejlődött a vasgyártás, a vaskohászat (Diósgyőr, Ózd), a mezőgazdasági termékeket feldolgozó iparágak. Az iparfejlődés az infrastruktúra kiépülését is magával hozta, aminek legszembetűnőbb példája a nagyarányú vasútépítés volt. 1859-ben nyitották meg a Debrecen–Miskolc vasútvonalat, amely 1860-ban tovább épült Kassáig. 1870-ben létesült közvetlen összeköttetés Pest és Miskolc között.

    Az 1905-ben épült "régi" iskola mai állapotábanMiskolc ebben az időszakban indul el az ipari fejlődés útján, ami hatott Ongára is. Megszűntek a nagy járványok, jobb lett a közegészségügy helyzete, javultak az életkörülmények, megtörtént a Bársonyos-patak szabályozása. Egyre fontosabbá vált a település földrajzi elhelyezkedése. Onga 1871-ben elnyerte a nagyközség címet.Ezek hatására a XIX. század végén demográfiai robbanás zajlik le Ongán. Jelentősen növekedett a község lakosságának száma, ami nem hagyta érintetlenül a falut. Új utak, utcák nyíltak, működni kezdett a posta, felavatták a község első parkját, az Erzsébetkertet (1898), új iskolát építettek (1903–1904), a csendőröknek pihenőhelyet létesítettek (1904), új vágóhidat építettek (1908), Ongaújfaluba bevezették az elektromos áramot (1910-es évek), felállították a falu első népkönyvtárát (1910), kavicsbányát nyitottak a Hangyáson (1911) stb. Mindezek a kétségtelen fejlődést mutatják. A hajdani kis falu egyre gyarapodott, növekedett.

    Kérdések:

    – Miért növekedett gyorsan Onga lakosságszáma a kiegyezés után?

    – Milyen jelentős eseményeknek lehettek szemtanúi a község lakói a századforduló idején?

    – Mikor lett nagyközség Onga?

    – Mit gondolsz, hogyan hatott Onga és a környező települések életére a kiépülő vasúthálózat?

    Az I. világháború évei

  • – Ismételd át az I. világháborúról és előzményeiről tanultakat!
  • 1914. július 28-án az Osztrák-Magyar Monarchia Szerbiának szóló hadüzenetével kitört az I. világháború. Július 31-én már Ongára is megérkezett az általános mozgósítást elrendelő parancs. A mozgósítás során számos gazda szekerét, lovát elvitték. 1915-ben a református egyház felajánlotta kisharangját hadi célokra, ágyúöntésre.

    A Hősök emlékműveA háború végéig Ongáról 300 katonát hívtak be a hadseregbe. Ez a magas katonalétszám munkaerőhiányt jelentett a községben, időnként komoly fennakadásokat okozva a település gazdasági életében. A gondokat csak tetézte az egyre növekvő drágaság, a nehezebbé váló életkörülmények. Az üzletekben egyre több terméket csak jegyre lehetett kapni, a lakosok egyre nehezebben éltek. A drágaság, a gondok, a nélkülözések, a frontról érkező tragikus hírek feszültté tették az itt élőket. A hazatérők között sok volt a sebesült, a beteg katona, sokan soha nem láthatták viszont falujukat. Az ő emléküknek adózva állították fel a Hősök emlékművét 1927-ben. A szobor egy gyermekétől búcsúzó katonát ábrázol. Elülső oldalán olvashatjuk az I. világháborúban hősi halált halt ongaiak névsorát.

    Az I. világháború hősi halottai és áldozatai Ongán:

    Balla András Kincses József
    ifj. Bazsó János Kovács András
    ifj. Berecz István Lajhó Ferenc
    ifj. Berecz János Nagy Bertalan
    Béki Lajos Németh András
    Bűdi János Orosz János
    Czeglédi Bálint Pintér Mihály
    Czerődi István Rajdos József
    Fagyas István Sándor Imre
    Finta János Soltész Ferenc
    Finta József Szakai Pál
    Henyecz István Szentiványi Lajos
    Hódi Károly Szobota János
    Horváth Antal Tóth Imre
    Juhász András Tóth János
    Kardos Imre Tóth Pál
    Fészki Dániel ifj. Üszögh Lajos
    Fészki Imre Juhász András

     

    Kérdések:

    – Hányan vettek részt Ongáról az I. világháborúban, s hányan haltak hősi halált?

    – Hogyan élték meg a lakosok az I. világháború éveit?

    – Mikor és milyen módon állított emléket a község a háborúban elesetteknek?

    Az 1918–1919. évi forradalmak

  • – Ismételd át az 1918–1919. évi forradalmakról tanultakat!
  • Az 1918-as őszirózsás forradalomnak nem volt nagy visszhangja Ongán. A falu évszázadok óta kialakult társadalmi rendje tartotta magát. Az 1918. december 28-án megválasztott helyi Nemzeti Tanács nem változtatott a község addigi megszokott életvitelén. A település a viharos időkben is élte a maga csendes hétköznapjait.

  • – A helyi Nemzeti Tanács tagjainak névsorát az Onga története című könyv 204. oldalán találod meg.
  • 1919. március 21-én a kül- és belpolitikában bekövetkező fordulat a kommunistákat juttatta hatalomra. A Tanácsköztársaság alatt Ongán is direktórium alakult, melynek elnöke Palkó János volt. A tagok között főképp középparasztokat találunk. A direktórium próbálta kifogni a szelet a forradalom helyi eseményeinek vitorlájából. A tanácshatalom börtönbe záratta a község legtekintélyesebb földbirtokosát, Darvas Bélát. Az itt lakók tudták, hogy a földesúr vissza fog térni, s próbálták úgy intézni, hogy ha ez bekövetkezik, radikális változásokat ne találjon a faluban.

    A direktórium jelölte ki a község vörösőreit, akiket a régi csendőrök mellé osztottak be. Az ő feladatuk volt a rend fenntartása. Atrocitásokról nem tudunk, bár a helybéliek sérelmezték, hogy a református egyház helyi elöljáróit eltávolították hivatalukból, akik csak 1920 szeptemberében foglalták el ismét tisztségüket.

    A földesúri majorokban – jórészt a volt cselédekből – helyi direktóriumok alakultak. Ők is megszervezték a Vörös Őrséget. Az itteni direktóriumok már radikálisabbak voltak a községinél, földosztást akartak, és szembe kerültek Munk Károly földbirtokossal.

    Vöröskatonák a postások 2. századábólA tanácskormány hamar arra kényszerült, hogy harcba szálljon az országra rátörő, az antant támogatását élvező szomszédos országok hadseregével. 1919 májusában a Miskolcért folytatott harcok során a csehek ellen Ongán Petrovics Ferenc vezetésével a magyar vörös postások 2. százada küzdött. Május 22. és 25 között heves harcok folytak a községben. A csehek számos elfogott vörös katonát és helyi lakost végeztek ki. A II. miskolci csata harcaihoz kötődően 47 vöröskatona és 5 polgári személy vesztette életét a községben és annak határában. A május 23-ai harcokra az alig 20 éves Simon Boldizsár így emlékezett vissza: ,,Hajnal felé arra ébredtem, hogy házigazdám, Jorkó erélyesen rángatja a vállamat: gyorsan meneküljek. A csehek betörtek a faluba, gyilkolják a vörösöket. Az utca végén nagy harc van. Rohantam a kapu felé, de a gazda utánam kiáltott: ne oda, onnan jönnek. Szót fogadtam, közben a fegyverzajt, a magyar, a román, a cseh nyelvű kiabálásokat mind közelebbről hallottam. Féltem… Valaki bejön a pincébe. Tapogatódzás, majd egy lövés, nagyot kong az üres hordó, káromkodás és távozó lépések. Megkönnyebbülök. Újra Jorkó hangját hallom: meneküljön, mert megint jönnek. Gyorsan ki a pincéből, neki a kertnek Felsőzsolca irányába. Átgázolok a Bársonyoson, szerencsésen kijutok a faluból. Jó messze járok már, amikor hátra merek nézni. Megdöbbenek, amit látok. Idegen – román – katonák csatárláncban közelednek az út két oldalán.

    Újra futásnak eredek. Érzem, a távolság nő, de az erőm fogy. Hol vannak még a mieink? Géppuska kelepel, a golyó süvít a fejem magasságában. Gyorsan levágódom. Még néhány száz métert futok, kúszom. Érzem, hogy fogy az erőm. A lövések ritkulnak. Már látom a mieink védelmi vonalát. Csak odáig elérjek. Hirtelen egy nyilallást érzek a jobb lábamban, a combom tájékán. Furcsa érzés, fájdalom, melegség önt el. Megtapogatom magam. A kezem véres. Megsebesültem, cikázik át rajtam a gondolat. Megpróbálom a futást, de hasító fájdalmat érzek minden lépésnél. Így, kínlódva érem el a mieink vonalát.

    Valaki a domb mögül kúszik értem és beránt. Meglőttek, mondtam. Többre már nem futott erőm. A miskolci Erzsébet kórházban térek magamhoz.”

    Az 1919-es év eseményeihez tarozik még, hogy júniusban a Patai réten vörös repülőgépek szálltak le és fel, melyek felderítő feladatokat láttak el a környéken. A vörös pilótákat már nem fogadta olyan szívesen a falu lakossága, mint korábban a postásokat. Gyakoriak voltak a rekvirálások, amit az ongaiak nehezen tűrtek.

    1919. augusztus 1-jén a tanácskormány lemondott hatalmáról. Az ongai direktórium is befejezte munkáját, a Vörös Őrség is feloszlott. A faluba román csapatok vonultak be. A rekvirálások ugyan nem szűntek meg, de a régi rend helyreállt.

    Kérdések:

    – Olvasd el az Onga története című könyvből az ongai harcok részletes történetét a 204–212. oldalon! Sorold fel a legfontosabb eseményeket és szereplőket! Hogyan emlékeztek a helyiek 1919. májusára?

    – Kik ellen harcoltak a vöröskatonák Ongán és környékén 1919-ben?

    – Hol temették el az ongai harcokban elesett katonákat és polgári áldozatokat?

    – Hogyan és mikor állított emléket a falu az 1919-es eseményeknek?

    A két világháború között

    Az I. világháborút lezáró trianoni béke a történelmi Magyarország legnagyobb katasztrófáját eredményezte. Az ország elvesztette területének 71, lakosságának 64%-át, közel 3,3 millió magyar került idegen uralom alá. A ,,béke” Abaújt sem kímélte. A vármegye fele és székhelye, Kassa is Csehszlovákiához került. Az elcsatolt területekről a menekültek nagy tömege keresett menedéket a megyében és Miskolcon, növelve a munkanélküliek számát, a lakáshiányt, a szegénységet, a gondokat. A trianoni diktátum elkeseredettséget és mélységes ellenszenvet váltott ki a magyarság tömegeiben. Északkelet-Magyarország népe évtizedekig abban a reményben élt, hogy sikerül változtatni az erővel kikényszerített igazságtalan határokon, amelynek nap mint nap megszenvedte a hátrányát.

    A gazdasági világválság az1920–30-as évek fordulóján tovább nehezített a Trianon teremtette helyzeten. A megyékben tízezrek nélkülöztek. Nem volt jó helyzetben Onga sem. A község kiadásai nőttek, a bevételei csökkentek. Egyre szigorúbb gazdálkodás jellemezte a községi költségvetést. Az 5000 fős megyei székhellyé váló Szikszó nem tudott segíteni a gondokon.

    Az 1930-as évek végének egyre feszültebb nemzetközi politikai légköréből a község lakói mit sem érzékeltek. Sőt, inkább valamiféle optimizmus lett úrrá a lakosokon. A harmincas évek második felében javultak az életkörülmények, csökkent a munkanélküliség, fokozódott az ipari termelés, nőtt a mezőgazdasági termékek fogyasztása, változatosabb lett a megvásárolható termékek köre.

    Nagy visszhangja volt Ongán is a bécsi döntéseknek és a háború nélküli revíziós sikereknek. Az emberek reménykedtek, s reményüket a propaganda is táplálta. Alispáni felszólításra Ongán is felvetődött egy ruszin faluval való szorosabb kapcsolatfelvétel gondolata, de a községre nehezedő új anyagi nehézségek (árvizek, utcarendezés, Bársonyos medrének szabályozása) nem tették lehetővé a szorosabb kapcsolat kiépítését. Saját szociális problémáival is alig tudott megbirkózni a falu.

    Kérdések

    – Milyen hatása volt a trianoni békének Abaújra?

    – Hogyan hatott a nagy gazdasági világválság a község életére?

    – Hogyan és miért szűnt meg a munkanélküliség a II. világháború előtt?

    II. világháború évei

  • – Ismételd át a II. világháborúról tanultakat!
  • Az 1930-as évek végén Magyarország is megindult a háború felé vezető úton, azonban az 1939-ben kirobbant háborúban még évekig sikerült semlegesnek maradnia. Csupán a kassai bombázás után (1941. június 26.) lépett hadba az ország a Szovjetunió ellen. A gyárakat átállították hadiüzemi termelésre, sorozásokkal feltöltötték a hadsereget, egyre több embert küldtek a frontra. A közellátás rosszabbodott. 1944 nyaráig még távol volt a front, de az angolszász légitámadások már elérték Miskolcot és környékét (1944. július 2.), amely súlyos pusztításokat okozott. 1944. március 19., a német megszállás után a helyzet tovább romlott. A front egyre közeledett.

    A szovjet hadsereg a debreceni páncélos csata után átkelt a Tiszán. A 2. és 4. Ukrán Front csapatai harcoltak a megyében. November 19-én az oroszok már Alsózsolca alatt álltak. November 23-án Kistokaj, Görömböly, Hejőcsaba, november 24-én Ócsanálos került a kezükbe. Ongát déli és keleti irányból támadták. A községnek Miskolc védelmében rendkívül fontos feladata volt. Meg kellett akadályozni, hogy az oroszok kelet felől elérjék a fontos iparvárost. Közel két hétig zajlott a harc Onga határában. A legsúlyosabb összecsapások a Homokbányánál folytak. Itt volt egy magyar-német géppuskaállás, ami a terep adta lehetőségeket kihasználva sokáig feltartóztatta az előrenyomuló oroszokat.

    A II. világháborúban találatot kapott református templom
    A harcok alatt a toronyban egy német megfigyelőállás volt, amelynek Gesztely felőli fél oldalát kilőtték A másik oldalrész lebontása, ledöntése után tették rá a kis toronytetőt.

    A harcok során találat érte a községházát, az iskolát, a református templomot, a hidakat és a legtöbb lakóházat. Az emberek a pincék mélyén, vagy a biztonságosabbnak ítélt településeken húzták meg magukat. November 29-én nagy támadásba kezdtek az oroszok. Az Ongát védő árokrendszert erős tüzérségi támogatással sikerült elfoglalniuk, majd betörtek a faluba. A németeket november 30-án űzték ki a faluból. A lakosok nem örültek az oroszoknak. Pusztításaik, erőszakoskodásaik ellenszenvet ébresztettek irántuk a helybéliekben.

    A háborús megpróbáltatások a front elvonulásával nem értek véget. A rekvirálások, az élelem hiány, a kemény tél, az átvonuló orosz és román katonák túlkapásai megkeserítették a lelki összeomlástól is szenvedő ongai lakosok életét.

    1945. szeptemberi kimutatás a beszolgálási kötelezettségekről

    A szomszéd települések közül Felsőzsolca november 29-én, Arnót és Szikszó november 30-án került a szovjetek birtokába. Miskolc elfoglalására – véres harcok után – csak december 3-án került sor.

    A II. világháború hősi halottai és áldozati Ongán

    Bodnár István Németh Barna
    Becse János Németh János
    Bernáth János Nohaj Imre
    Beszterczey Béla Paksi József
    Béki József Palotás István
    Bruncz Károly Pásztor János
    Csiklya Imre id. Poller Ferenc
    Czeglédi Bálint ifj. Poller Ferenc
    Debrődi János Prion József
    Deli Károly Sebák János
    Demeter Károly Sivák József
    Egész Bertalan Szalay Sándor
    Farkas András Tamás István
    Hódi Miklós Tasnádi József
    Hornyák Imre Tímár József
    Kádár Jolán Tóth Imre
    Kovács István Tóth Istvánné
    Koseczki Lajosné Tóth József
    Lajhó Bertalan Tumik István
    Lizák Ferenc Tresánszki István
    Misánszki Sándor Urszin Mihály
    Molnár Bertalan Varacskai József
    Molnár János Vas Ferenc

    A II. világháborús emléktábla avatása 1990-ben

    Kérdések:

    – Ismertesd a II. világháború Onga környéki eseményeit!

    – Milyen szenvedést hozott Onga népére a II. világháború?

    – Érdeklődj nagyszüleidtől, idősebb ongaiaktól! Hogyan és mire emlékeznek a háborús időkből?

    – Olvasd el a II. világháború hősi halottainak és áldozatainak ongai névsorát! Találsz-e ismerős nevet, rokont a felsoroltak között?

    A háború utáni újrakezdés, a Kádár-korszak és a rendszerváltás

    A volt földbirtokosok nyugatra menekültek, ingóságaikat a helyiek és a katonák széthordták, az ingatlanaikat lefoglalták, elvették. A község lakói a háború borzalmaiból felocsúdva hozzá kezdetek a romok eltakarításához.

    1944–45-ben sorra megalakultak a különböző politikai pártok helyi szervezetei: Magyar Kommunista Párt, Szociáldemokrata Párt és Független Kisgazdapárt. Minden pártnak külön ifjúsági szervezet is volt (MKP – MADISZ, SZDP – SZIT, FKGP – Független Ifjúság). A falu irányítását a régi jegyző, Kondás Sándor vezetésével az 1945. március 10-én újjá alakult képviselő-testület végezte. A testület munkáját segítette a létrejött Nemzeti Bizottság, melynek első elnöke Mikola Béla volt. A Nemzeti Bizottság az 1945 tavaszán megalakuló Földosztó Bizottsággal közösen megkezdte a nagybirtokok felosztását a 473 földigénylő között. A földosztás során a parasztok mellett olyanok is kaptak földet, akik az iparban dolgoztak.

    A háború után évekig a pusztítás nyomainak eltüntetése volt a legfőbb feladat. Újjá kellett építeni a jégvermet, a dögkutat, a vágóhidakat, a villanyvilágítást, a megrongált épületeket. Elő kellett teremteni a falura kivetett beszolgáltatási előírásokat, biztosítani kellett a közellátást, a közintézmények működését, a lakosok tüzelővel való ellátását, orvosolni kellett a szociális feszültségeket. Ez nem ment könnyen. A község 1947-ben elfogadott 3 éves tervében a tételek közt még mindig a háború okozta pusztítások megszüntetésén volt a hangsúly.

    Időközben az országban az oroszok által támogatott Magyar Kommunista Párt kezébe került a hatalom. 1948 után a vezető szerep Ongán is a kommunisták kezébe került. 1948 júniusában a helyi képviselő-testület tagjai között már 15 volt a kommunista, és csak 4 a kisgazda, míg 5 személy képviselte a szakszervezeteket. Az új testület kiállt az iskolák államosítása mellett, s vallás ellenes megnyilvánulással hívta fel magára a figyelmet. Feleslegesnek és károsnak tartotta a lakosok templomba járását. 1950-re bevezették a szovjet mintájú tanácsrendszert, amely csak formális jogokat biztosított a helyi közigazgatásnak, valójában a kommunista párt és az állami irányítás végrehajtó szervezetévé vált. Az első tanács Ongán 1950. október 22-én alakult meg 51 rendes és 26 póttaggal. Az első tanácselnök Várhelyi Miklós, volt bíró lett.

    A fordulat után létrejött kommunista rendőrállam az 1950-es években Ongán is sok ember életét keserítette meg. A politikai vezetés minden eszközzel azon volt, hogy az egyéni gazdákat tsz-be kényszerítse; az erőszak alkalmazása ellenére sokáig eredménytelenül. Helyi szinten is államosították a község kiskereskedelmét, iparát. A nagyobb birtokosok kúriáit az állam nevében elkobozták. Az életszínvonal egyre csökkent, a jövőbe vetett hit a ködbe veszett.

    Az 1956-os események során Ongán nem voltak felvonulások, harcok, véres megmozdulások. A közbiztonságot, a rendet a helyi vezetés fenntartotta. Az orosz tankok Miskolcra menet csak érintették Onga északi részét. Sok ongai munkás azonban részt vett a miskolci felvonulásokon, tüntetéseken, és tettekkel is kimutatta a forradalom és szabadságharc melletti elkötelezettségét.

    A Kádár-korszakban a nyugodt, de ellentmondásoktól sem mentes évtizedek lassú fejlődést eredményeztek Ongán. Nőtt a lakosság száma, új utak, utcák nyíltak, a falusi emberek jelentős része egyre inkább a környék iparvállalatainál – elsősorban Miskolcon – vállalt munkát. A szocialista iparfejlődés kedvező hatással volt a Miskolc környéki települések fejlődésére, így Ongára is.

    Az 1989-ben megvalósult rendszerváltás után a csődbe jutott egypártrendszert felváltotta a több párti demokrácia. A helyi irányítás a megválasztott képviselő-testület – melynek élén a polgármester áll – kezébe került.

    Új feladatok, problémák vártak megoldásra. A kihívások azóta sem csökkentek. A XXI. század elején csak egy felelősségteljes, szakértő helyi vezetés találhatja meg a megfelelő válaszokat az új kor kihívásaira az ötezer fős község életében.

    Kérdések:

    – Részletesen olvashatsz az 1945 utáni eseményekről az Onga története c. könyv 273–280. és a 287–310. oldalán.

    – Melyek voltak a legfőbb megoldandó feladatok a községben a II. világháborút követő években?

    – Hogyan élték meg az ongaiak az 1950-es éveket? Érdeklődj nagyszüleidtől, ismerősöktől!

    – Nézz utána, milyen munkalehetőségek voltak Ongán és környékén a szocializmus éveiben? Jelenleg hol dolgoznak az emberek?

    – Keresd meg azokat, akik aktív részesei voltak az elmúlt évtizedek eseményeinek! Készíts riportot velük, gyűjts fotókat a legfontosabb történésekről!

     

    Feladatok

    1. Állítsd időrendi sorrendbe a következő eseményeket!

    ... Megépül a Miskolc–Kassa közötti vasút, Onga fejlődésnek indul.
    ... Ongát felgyújtja a török.
    ... Onga nevét először őrizte meg írott forrás.
    ... Görgey Artúr Onga határában visszaveri az oroszokat.
    ... Újra népesül a falu református magyarokkal.
    ... A csehek 52 embert gyilkolnak meg Ongán.
    ... Az oroszok kiűzik a németeket a faluból.
    ... A Földosztó Bizottság felosztja a nagybirtokosok földjeit a faluban.
    ... Megalakul az első tanács a községben.

    2. Az alábbi táblázatba írd be a megfelelő számokat!

    1222 - 1702 1703 - 1849 1850 - 1945 1945 -től
           

    1. II. Rákóczi Ferenc megszállt Ongán.
    2. A faluba református magyarok érkeztek Nógrádból.
    3. A település súlyos adót fizet a töröknek.
    4. A szikszói csata.
    5. Ongáról 300 katonát hívtak be a hadseregbe.
    6. Mészáros Lázár honvédei megütköztek az osztrákokkal az ongai szőlőhegyek alatt.
    7. Orosz és román rekvirálások nehezítik a helyiek életét.
    8. Darvas Imre földbirtokosnál keresték a magyar koronát.
    9. Megszűntek a nagy járványok, javult a közegészségügyi helyzet.
    10. Onga első említése írott forrásban.
    11. A település felállította a hősi emlékművét.
    12. A település része lett a török hódoltságnak.
    13. A forradalom és szabadságharc alatt sok ongai részt vett a miskolci tüntetéseken, felvonulásokon.
    14. A rendszerváltás visszahozta a község önrendelkezését.
    15. Megalakult a helyi Nemzeti Bizottság.
    16. Onga elnéptelenedett.
    17. Direktórium által szervezett helyi Vörös Őrség a csendőrséggel együtt vigyáz a rendre.
    18. Államosítások kezdődnek a községben.
    19. A lakosok leginkább sószállításból, sókereskedelemből éltek.
    20. Az oroszok kiűzik a németeket a községből.

    3. A párba állított események közül mi történt később? Húzd alá!

    a) tatárjárás ––– Ongát felprédálta a török

    b) Onga kuriális faluvá lett ––– újra népesítik a községet

    c) Mészáros Lázár veresége ––– Görgey a főhadiszállását Ongára helyezi

    az osztrákoktól

    d) Miskolc ipari fejlődése ––– sókereskedelemből élnek az ongaiak

    e) oroszok kiűzik a németeket ––– helyi Földosztó Bizottság alakult

    f) polgármestert választ a falu ––– tanácsválasztások a községben

    4. Korabeli forrásokból idézünk. Az idézetek elolvasása után válaszold meg a hozzájuk kapcsolódó kérdéseket!

    a) ,,Mindig Fülekre fizették az adót, és ezen helység szandzsákjának első alkalommal az egyezség szerint adtak 20 forintot, azután ez felment 25 forintra és 30 forintra. A császár adóját első alkalommal 2 forintjával, azután pedig 4 forintjával fizették…”

    – Mi Fülek? .............................................

    – Kinek fizettek adót a helyiek? ................................

    – Hányadik században keletkezhetett a forrás? ......................

    b) ,,Fel nem foghatom, hogy Cseodajev és Grabbe miért nem közösen támadta meg Görgeyt, akinek Sachen a hátába volt; miért hívatott vissza Cseodajev, s Grabbe miért maradt magára a harcban.”

    – Milyen eseményről emlékezik meg II. Miklós orosz cár? ..............

    – Mi lett ennek a harcnak a kimenetele? ...........................

    – Mikor zajlott le az orosz–magyar összecsapás Onga határában? .........

    c) ,,Éjjel a páncélvonat egy zászlóaljnyi katonaságot hozott. Látva a felfejlődésüket, azonnal útba indítottam társamat a postára Petrovics századparancsnokhoz, hogy intézkedjen sürgősen, mert be vagyunk kerítve.”

    – Ki volt a szövegben szereplő Petrovics? .........................

    – Kiket hozott és mikor az említett páncélvonat Ongára? ...............

    – Mi lett a harcok kimenetele? .................................

    d) ,,1945. december 23-án beszolgáltatási kötelezettség az oroszoknak: 30 élőmunka, 75 métermázsa liszt, 120 m/m tengeri, 11 m/m zab, 26 m/m bab, 260 kg hántolt borsó, 15 m/m köleskása, 300 m/m széna, 200 db tojás, 1 db 120 kg-os élősertés, 15 kg napraforgó mag, 8 m/m árpagyöngy.”

    – Az alispáni rendelet alapján véleményed szerint mekkora volt az Ongára nehezedő beszolgáltatási kötelezettség? ...........................

    .....................................................

    – Jellemezd a fenti időpontban a falut, s a lakosok életét? ...............

    .....................................................

    – Hogyan viszonyultak az ongaiak a megszálló orosz és román csapatokhoz? ..

    .....................................................

    5. Töltsd ki a keresztrejtvényt, majd válaszolj a megfejtéshez kapcsolódó kérdésekre!

    1. 1871-ben szerezte meg ezt a címet Onga.
    2. Ő volt a király a tatárjárás idején.
    3. Nála is keresték a magyar koronát az 1848/49-es forradalom és szabadságharc után.
    4. 1860-ban épült ki Ongán.
    5. Rákóczi seregében szolgáló ongai kuruc katona.
    6. 1919-ben a vörös postások vezetője, Ongán halt meg a harcokban.
    7. Neves fejedelmi család, melynek tagjai közül többen megfordultak Ongán.
    8. Magyar hadügyminiszter 1848-ban, aki Ongaújfalu alatt megütközött az osztrák csapatokkal.
    9. Ez a párt próbálta megvalósítani a szocializmust hazánkban.
    10. A község eső tanácselnöke, utolsó bírája.
    11. A szabadságharc legnagyobb hadvezére, Onga és Gesztely között 1849 júliusában többször megverte az orosz csapatokat.
    12. II. Rákóczi Ferenc leghűségesebb barátja, aki szintén járt Ongán.
    13. Döntően ebből éltek az ongaiak a XVIII–XIX. század fordulóján.

    1.                                    
    2.                                    
    3.                                    
    4.                                    
    5.                                    
    6.                                    
    7.                                    
    8.                                    
    9.                                    
    10.                                    
    11.                                    
    12.                                    
    13.                                    

    Megfejtés: ..............................................

    – Mi köze a megfejtésnek Ongához? .............................

    – Mi volt a vármegye központja 1918 előtt és után? ...................

    – Hogyan hatott a vármegye településeinek életére a trianoni béke? ........

     

     

     

    Pálinkaverseny és képzések




    Kiállításhoz kapcsolódó eszközök beszerzése a Darvas Közösségi Ház és Múzeumba

    Kiállításhoz kapcsolódó eszközök beszerzése  Darvas Közösségi Ház és Múzeumba

    XII. Quintessence Pálinka- és Párlatverseny megrendezésének támogatása


    XII. Quintessence Pálinka- és Párlatverseny megrendezésének támogatása

    Quintessence projekt nap - a pálinkaverseny aranyérmes pálinkáinak és helyi termékek bemutatkozása


    PÁLINAKMÚZEUM KIALAKÍTÁSA ONGÁN

    Társadalmi szerepvállalás erősítése a közösségek fejlesztésével Onga városában

    Társadalmi szerepvállalás erősítése a közösségek fejlesztésével Onga városában

    Ongai termelői piac

    Következő hónap
    Ke Sze Csü Szo Va

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    11

    12

    13

    14

    15

    16

    17

    18

    19

    20

    21

    22

    23

    24

    25

    26

    27

    28

    29

    30

         
    Minden program...
    Kiemelt linkek
    Onga honlapja Ongai Horgász Egyesület Ongai Videótár Tata Lovasudvar Online Fotótanfolyam

    2009.09.17. óta

    992167

    látogató járt oldalainkon

    Betöltés folyamatban
    Bezár

    Betöltés...

    Betöltés folyamatban
    Kép
    Bezár
    Loading...