

"Szolgálni az embert, szolgálni a betegeket a Teremtõtõl kapott hittel a krisztusi szeretet jegyében."
2014. május 5-én Dr. Papp Lajos szívsebész professzor volt a vendége az ongai Csokonai Vitéz Mihály Mûvelõdési Ház és Könyvtárnak.
A világhírû professzor különleges és nagy tudású ember. Sokféle elismerés és kitüntetés birtokosa. Szívvel lélekkel gyógyít, hittel, szeretettel tanít. Vallja, hogy az embernek az élethez hitre van szüksége. Nagyszerû ember, akivel jó találkozni és jó hallgatni az elõadását, melyben hirdeti az élet szépségét, eloszlatja a fásultságot és megtanít sok-sok mindenre.
Test, lélek, szellem harmóniája c. elõadásában rávilágított arra, hogyan tudjuk megõrizni testi, lelki, szellemi egyensúlyunkat, harmóniánkat.
A test - lélek és szellem hármas egységének egyensúlya az egészségünk alapja, hangsúlyozta Dr. Papp Lajos, aki hivatásának tekinti a gyógyítást.
Hogyan árthatunk magunknak? Hogyan tudjuk az életünkbõl ezeket az ártó tényezõket kizárni? Miért van fontos szerepe a természethez való visszatérésnek, a népi gyógyászatnak. Hogyan lehet visszafordítani a folyamatokat? Mitõl ember az ember? A Széchenyi díjas professzor tanít bennünket, hogyan kell gyógyítani szívvel-lélekkel a szívet-testet, lelket.
A szívsebész a Pécsi Tudományegyetem nyugalmazott tanára ma is úgy tartja: a gyógyítás szent dolog, mert a teremtés legnagyszerûbb lényét, az embert kell megmenteni. A beteget a szeretet és a törõdés gyógyítja meg, a mûtét csak eszköz.
A szívünket a szeretet táplálja.
Sokoldalú mûveltséggel felvértezve a magyar nép testi, lelki egészségét kívánja szolgálni.
"Talentumos ember" példaértékû szerénységgel, alázattal vallja, hogy a másokon segítés a másokért cselekvés, a másoknak való örömszerzés valóban lelki örömöt jelent.
Elõadását bibliai idézetekkel teszi hitelessé. Életünk iránytûje a tízparancsolat. A Szentírás fõ parancsa, a szeretet parancsa. Szeresd felebarátodat, mint tenmagadat. Természetes, hogy önmagunkat szeretjük. Aki gyûlöli önmagát, hogyan képes szeretni másokat. Ne kössük feltételhez a szeretetet. Halljuk meg a szív kiáltását. Legyünk toleránsak. Figyelmeztet a professzor, hogy pénz, hatalom, megszerzett javak nélkül lehet élni, de szeretet nélkül a legdrágább kincsünket, a szívünket is tönkretesszük. Mert, ha nincs, ami hajtsa, a szerkezet egyszer csak megáll.
Univerzális gyógyszer a mozgás és a szeretet
Prof. Dr. Papp Lajos beszélt arról az amerikai kutatók által széles körben kiterjesztett felmérésrõl, mely megdöntötte azt a tényt, miszerint az érelmeszesedés, a szívinfarktus, az agyvérzés és a daganatos megbetegedés elsõdleges okozója a dohányzás. Utóbbit a kilencedik helyre sorolták, míg a legártalmasabbnak a stresszhelyzet bizonyult, mint például a családi konfliktusok, a békétlenség, a veszekedés. A gyûlölet helyett válasszuk a megbocsátást, mert a harag nemcsak a befogadónak, hanem a küldõnek is ártalmas.
Amit eszünk, azzá leszünk.
Nem mindegy, hogy mit eszünk, mert a védekezõ rendszerünk legnagyobb része az emésztõrendszerben található. A sok zöldség és gyümölcs, a rostanyag a bélrendszer karbantartója. Elmondta, hogy miért tartsuk távol magunkat a margarin fogyasztásától, az étolaj használatától. Továbbá beszélt a káliummal mérgezett sóról. Hogyan lehet megállapítani, hogy a só tartalmaz-e káliumot.
Az anyatej után a legfontosabb emberi táplálék a tojás. A szívsebész úgy véli, nem kell a koleszterintartalmú élelmiszertõl félni, mert az ártalmasnak mondott vegyület 2/3-át maga a szervezet állítja elõ. Ha az ennivalónk koleszterinben gazdag, a szervezet ellensúlyozásként leállítja a termelését, és helyreáll a rend.
"A negyedik infarktusom után, tíz kilóval nehezebben, húsz kilogrammos hátizsákkal indultam, és tizenhat nap alatt tettem meg az elsõ magyar zarándokutat, s ráadásul zsíros kenyeret ettem minden nap. A boltban vettem a kenyeret, a zsírt meg én adtam hozzá, tudniillik tisztán leadtam tíz kilogramm zsírt" - mesélte nem kis derültséget kiváltva a nézõközönségbõl dr. Papp Lajos, aki a fogyókúrázóknak azt javasolja, hogy ne éhezéssel próbáljanak célba érni, és mozgás nélkül sincs értelme a kilók leadásának.
A hosszú élet titka a mozgás, de nem csak az izmokat, hanem az agyat is rendszeresen meg kell dolgoztatni. Utóbbit pozitív gondolatokkal érdemes megtölteni. Az embernek nagy szüksége van a békességre.
Gondoljuk végig a természet rendjét, és az öregeink bölcseletét, mert sokkal többet tudtak, mint ma azt gondolnánk: javasolta a professzor.
Többször is hangsúlyozta, szeressétek egymást, ez a legfontosabb gyógyszer léleknek, szellemnek és testnek.
Isten áldásával megköszönte a jelenlévõknek, hogy meghallgatták, és csendre intve útjára bocsátotta hallgatóságát az elõadó. A teremben és a lelkekben csend honolt, s a békesség remélhetõleg sokáig megmarad mindenkiben. Lelki táplálék volt a javából, mellyel megsimogatta a mi szívünket is.
Köszönjük a szervezõknek, hogy részesei lehettünk ennek a nagyszerû elõadásnak.
- Tóth Józsefné (egy nagy tisztelõje a hallgatók közül) -