Horgászegyesületünk története

Ay első horgászverseny Ongán 1972-benDiósgyőri Gépgyári Dolgozók Horgász Egyesületének vezetősége és tagsága tisztelettel megköszöni a Kékdaru szerkesztőségének azt, hogy lehetőséget adott arra, hogy a lap hasábjain az olvasóknak bemutatkozzunk.
Egyesületünk 1972-ben alakult. Az alapító tagok egyben a Diósgyőri Gépgyár dolgozói voltak, azaz olyan munkások, akik szabadidejükben a horgászatnak hódoltak. Az egyesület alakulásakor tagja lett a Magyar Országos Horgász Szövetségnek. Azóta jelentős szervezeti változás után ma alapító tagja a B.-A.-Z. megyei Horgász Szövetségnek.
Az egyesület működését, szervezeti felépítését az alapszabály biztosítja, amely az egyesület belső törvénye, a tagokra nézve kötelező erejű. Az alapszabály természetesen a bekövetkezett társadalmi változásoknak megfelelően többször módosult, de funkcióját tekintve nem változott.
Az egyesület legfőbb szerve kezdetektől-napjainkig, a küldött-közgyűlés. A küldöttek részarányosan kerülnek megválasztásra, jelenleg a helybeli küldöttek száma 19 fő.
Az alapítók – mintegy 70 fő – közül ma már csak 10 fő az aktív horgász, aki megszakítás nélkül élte át az egyesület eddigi történetét. Az alapítás éve után fokozatosan változott a tagság összetétele, a Digép dolgozók mellett egyre több lett a helybéli és A Vii-es tó 2000 májusában (Fotó:T.L.)Miskolc-környéki tag. Jelenleg a létszámon belül kb. egyharmad a helyi lakos horgásztársak aránya.
A kezdeti taglétszám folyamatosan emelkedett, és az 1900-as évek elején több mint 700 fővel tetőzött, sajnos azóta folyamatosan csökken, a múlt évben 350 fő volt a tagság száma. A tagságon belül kb. 75-80%-os a felnőtt tagok, kb. 20%-os az ifjúsági tagok aránya. A legutóbbi években erőteljesen növekedett a gyermek horgászok száma. Sajnos nagyon kevés a női horgász tagunk. Nem kedvező a horgásztagság kor szerinti összetétele sem, mert jelenleg túlsúlyban van az „idősebb” korosztály.
A tagság számának csökkenése számos okra vezethető vissza, amelyek között egyaránt megtalálhatóak az anyagi és erkölcsi okok. Ezek elemzése országosan várat még magára.
Az első helybeli egyesületi tagok közül meg kell említeni Bagi Józsefet, Majzik Istvánt, Román Imrét, Gara Bertalant, Hódi Gyulát, mint olyanokat, akik a kezdeti időkben rendkívül aktívan segítették az egyesületi munkát.
Egyesületünk létszámát tekintve alakulásától fogva a megye 10 legnagyobb tagságával rendelkező horgászközössége közé tartozott, így minden időben számos megyei vezetőt adott, sőt az egyesület első elnöke az országos szövetség alelnöki tisztségét is betöltötte.
Az ongai horgásztanya avatója 1975-benAz egyesület megalakulásától fogva „vízkezelő” egyesület. 1972-ben kb. 70 ha-on gyakorolta ezt a jogát azaz a horgászat biztosítása mellett gondoskodott a vizek halgazdálkodásáról, a természet és a vizek védelméről. Kezdetben az összes ongai vizek mellett az egyesület rendelkezett a sajópálfalai, az ócsanálosi, a nagycsécsi, a mályinkai és a kissajói horgászvizek kezelési jogával is.
Sajnos különböző okok miatt jelenleg csak az ongai vizek egy részére – mintegy 40 ha vízterületre – terjed ki a kezelési jogunk. Bízunk benne, hogy az új halászati törvény életbe lépése után is – sikeres pályázat esetén – megmaradnak ezen vizek halászati-, horgászati hasznosítási jogaink.
Alapításkor vizeink döntő többsége ivóvíz minőségű volt, ideális horgászati környezettel. Ez sokáig így volt, majd fokozatosan romlani kezdett a helyzet. Jelentős vízszintcsökkenés következett be, amely együtt járt a vízinövényzet elburjánzásával, iszaposodással és eljutottunk a mai nem éppen ideális állapotig.
Horgászegyesületünk alapításától kezdve rendkívüli pontossággal fáradozott az „igazi jó” horgászközösség kialakításán. Ennek a célnak egyik eszköze volt és ma is az, hogy rendszeres találkozókon mélyítjük el az egymás közötti, a kölcsönös tiszteleten, megbecsülésen alapuló kapcsolatokat. Ennek egyik legfontosabb eleme a házi horgászvetélkedés. Alapítástól napjainkig minden évben legalább egy alkalommal évadnyitó horgászversenyt rendezünk. Ezeken a versenyeken a tagság kb. egyharmada vett részt, de nyitottak voltunk más egyesületi horgászok felé is. Versenyeinken a felnőttek mellett külön kategóriában mindig kiírjuk az ifjúsági, a női és gyermek kategóriát is, és az eredményes szereplőket értékes tárgyi jutalmakkal díjazzuk.

Az egyesület első elnőke, Stekkely Lajos mérlegelésnél A zsákmány

Felismerve a gyermekhorgászat nagy jelentőségét, immáron öt éve minden évben az ongai iskola felső tagozatosai részére háromfős osztályonkénti csapatvetélkedést szervezünk a „Vándorkupáért”, valamint egyéni díjakért. E rendezvényeinkhez hathatós iskolai-nevelői támogatást is kapunk.
Az 1990-es évekig rendszeresek voltak az autóbuszos horgászkirándulások, amely keretében az ország, a megye sok szép tájával, vizeivel ismerkedtünk meg. Ma már sajnos erre anyagi-technikai feltételeink nincsenek.
Egy régi egyesületi közgyűlésTöbb-kevesebb rendszerességgel valósítjuk meg az évenkénti tisztasági természet- és vízvédelmi napjainkat. Korábban nagy sikereket értünk el ezen a területen. Egy esetben egyesületünk az országos verseny első helyét is megszerezte, de az egyesület a szakminisztérium legmagasabb elismerését is megkapta.
Az egyesület története során nagyon sokféle segítséget kapott. A legnagyobb segítséget az akkori gyáróriás vezetése nyújtotta. Így jöhetett létre, hogy a működés összes feltételét biztosították, ennek pedig az lett a következménye, hogy az egyesület a mindenkori bevételeinek szinte 90%-át a halgazdálkodásra, a halasításra fordította. Ez a gyakorlat a gyár részéről ma is tart, bár az utóbbi öt évben ennek mértéke alapvetően csökkent. Kiemelkedő támogatóink között kell felsorolnunk a Diósgyőri Csokoládégyár vezetőit is.
Mindezek mellett szintén sokat segítettek a helyi tanácsi-, majd később önkormányzati testületek és azok vezetői. Az ő aktív segítségük számos gond megoldásában alapvető volt. A legdöntőbbnek azt tartjuk, hogy befogadták, magukénak is érezték az egyesületi horgászközösséget, azokat is, akik nem voltak helyi lakosok. Az egyesület az évek folyamán vagyonilag is gyarapodott. Közös összefogással létrejött a horgásztanya, bevezetésre került a villany, kiépültek a tavak közötti utak.
Az egyesület egész működésének kulcsszereplője a hal. Ez áll a középpontban. Így erről, azaz a halgazdálkodásról, halfogásról, haltelepítésekről a folytatásban beszélünk. (–folytatjuk–)

– Miklós Tamás, a Digép Horgászegyesület elnöke –

Vissza